Тирана (Албани: [tiˈɾana]; Гег Албани: Tirona) гү, али Тиранэ (Албани: [tiˈɾanə]) болбол Албаниин ниислэл ба хамагай томо хото юм.

Тирана
Skanderbeg square tirana 2016.jpg
Toptani Shopping Mall Tirana 2016.jpg
Tirana Kapllan Pasha Tomb.jpg
Catedral de la Resurección de Cristo, Tirana, Albania, 2014-04-17, DD 13.JPG
Great-Mosque-of-Tirana-2018.jpg
Castillo de Petrela, Petrela, Albania, 2014-04-17, DD 07.JPG
Clock Tower Tirana 2017.jpg
Tirana from South.jpg
Flag of Tirana.svg
Туг
Stema e Bashkisë Tiranë.svg
Тамга
Тирана is located in Albania
Тирана
Тирана
Координат: 41°19′44″N 19°49′04″E / 41.32889°N 19.81778°E / 41.32889; 19.81778Координат: 41°19′44″N 19°49′04″E / 41.32889°N 19.81778°E / 41.32889; 19.81778
УласFlag of Albania.svg Албани
МожоТүб Албани
АймагТирана
муниципалитетТирана
Һуурижаһан1614
Түрэ засаг
 • МэрЭрион Велиай[1] (Социалис Нам)
 • ДаргаТони Гогу[2]
Үндэр
110 м
Хүн зон
 (2011) [3][4]
 • Нягтарал502/км2
 • Муниципалитет
557 422
 • Нэгжэ
418 495
Сагай бүһэUTC+1 (CET)
 • Зун (ЗС)UTC+2 (CEST)
Почтын кодо
1001–1028, 1031
Телефоной код+355 (0) 4
Автомобилиин регистрациTR
Вебсайтtirana.al

ЗүүлтэПравить

  1. Mayor of Tirana. Bashkia Tiranë.
  2. Municipal chairman of Tirana. Bashkia Tiranë.
  3. Profili i bashkisë Tiranë (11 May 2015). “Popullsia: Sipas censusit të vitit 2011, në territorin e bashkisë së re Tiranë banojnë 557,422 banorë, ndërsa sipas Regjistrit Civil banojnë 757,361 banorë. Me një sipërfaqe prej 1,110.03 kilometrash katrorë, densiteti i popullsisë sipas të dhënave të Censusit është 502 banorë/ km2 ndërsa sipas Regjistrit Civil, densiteti është 682 banorë km2.”
  4. Censusi i popullsisë dhe banesave/ Population and Housing Census–Tiranë (2011) (sq) 84. Instituti i Statistikës (INSTAT).
  5. Bashkia Tirana. Albanian Association of Municipalities (AAM).